heyy!!! heyecanlı mısın?!

korkma, okudukça geçer!

24 Şubat 2015 Salı

bayrak dikmeniz bile çakma


(amerikan askerleri iwo jima adasına bayrak dikerken)
bu fotoğraf amerikan halkı için çok önemlidir ve anlamı vardır. iwo jima'ya mektuplar filminde hikayesi anlatılır. iwo jima bir japon adasıdır ve ikinci savaşta amerikalılar japonya'yı yavaş yavaş ele geçirirken bu adada 7 bin amerikalı ölmüş, 17 bin tanesi yaralanmıştır. japon uçaklarının batırdığı gemiler de işin cabasıdır. japon tarafında ise 25 bin ölü vardır. amerikalılar bir tane bile japonu, yaralı dahi olsa eline geçirememiştir. ada aslında küçük bir adadır. fotoğraf life dergisi muhabirine ait.

bu fotoğrafın heykeli dahi yapılmış ve bu bayrağı diken kişiler olduğu söylenen kişiler tüm amerikayı dolaşıp savaş için halkan para toplamışlardır. filmde hatırladığım kadarı ile bayrağı diken herkesin öldüğü anlatılıyordu. amerikalıların bir fotoğrafa ihtiyacı vardı ve o fotoğraf bu fotoğraftı.


bu da o fotoğrafın çakması. her halinde propaganda kokan hareketler bunlar. meşhur biz pozun tekrarı verilmiş. daha fazla yazmak yeterince gereksiz bir eylem. ama şu kadarını yazayım, souness'in fenerbahçe stadının ortasına diktiği bayrak daha sahiciydi..


Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails

...

ilet:

ytravisbickle@hotmail.com

Sayfalar

telif falan istemiyorum, iyi eğlenceler... Blogger tarafından desteklenmektedir.