heyy!!! heyecanlı mısın?!

korkma, okudukça geçer!

23 Ocak 2008 Çarşamba

666aslında 666 tamamen yanlış bir çeviridir. bu yanlış çeviriyi ortaya çıkaran kişide burak eldem'dir. babiller, en büyük tanrıları olan marduk u belirtmek için 60 tabanlı bir sayı sistemi kullanmışlar ve onu kabaca (iii) şeklinde göstermişler. yani (iii) onlu tabanda 111 yazmak gibi altmışlı tabanda 3661'nin yerini tutmaktadır.


yahudiler, babil esaretleri sırasında onlardan nefret ettikleri için, onların en büyük tanrıları olan marduk'u da hiç sevmezlerdi. en sonunda persler onları bu esaretten kurtarır ve kötülük tanrısı ile böylece tanışılar.(aslında şeytan kavramı yahudi inancının içine perslerle kaynaşmaları sonucu girmiştir.) yahudiler şeytanla tanışınca, onu en büyük düşmanlarının en büyük tanrısı olan marduk ile özdeşleştirmişler ve marduk hakkında çok az bilgiye sahip olduklarından, onu tanımlamak için en aptalca yolu seçip (iii) işaretini 666 olarak yorumlamışlardır. tabi bunda babillerin 6, 60 gibi rakamları çok sevmelerinin büyük payı vardır. ama 666 şeytanın sayısı değildir. şeytanın sayısı 3661'dir.
zaten yuhanna incili'nde de şeytanın rakamını sadece bilgelerin bildiği yazar. yani yuhanna incili'nde yazan 666, esseneli yahudilerin bu hatalı çeviriyi kabul ettiklerini gösterir.

"bu konu bilgelik gerektirir. anlayabilen, canavara ait sayıyı hesaplasın. çünkü bu sayı insanı simgeler. sayısı 666'dır." vahiy 13:18

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails

...

ilet:

ytravisbickle@hotmail.com

Sayfalar

telif falan istemiyorum, iyi eğlenceler... Blogger tarafından desteklenmektedir.