heyy!!! heyecanlı mısın?!

korkma, okudukça geçer!

12 Şubat 2008 Salı

constantine ve hristiyanlık

istanbul un kurucu olan bu imparator, ms 323 de tek başına roma da tahta geçti. tahta geçtiğinde 15 yıllık iç savaş sona erdirmişti ve tetrarşiyi ortadan kaldırmıştı. babası birinci constantius; britanya, galya ve ispanya nın sorumlusuydu ve oğlunu imparatorluk için hazırlıyordu. balkanları ve anadolu yu galerius, kuzey afrika ve italya yı severus, suriye ve diğer doğu eyaletlerinden ise maximinus sorumluydu. en tepede ise diocletianus vardı. babası birinci constantius un 306 da ani ölümünden sonra kendisini york şehrinde hükümdar ilan etti. ardından meyadana gelen tüm çarpışmaları kazanarak imparatorluk içinde bu ayrımları ortadan kaldırdı ve mutlak monarşiye geçerek roma içinde az görünür şekilde despotizmini egemen kıldı. ve en sonunda tahtını sağlama için istanbul u kurmaya karar verdi.

ama costantine, tüm bunları yaparken geleceğin hristiyanlık olduğunu öngördü ve güneşe tapan paganları hristiyanlığa ikna etmeye karar verdi. böylece;

- mısır ın güneş çemberleri katolik azizlerin haleleri oldu.

- isis in mucevi şekilde gebe kaldığı horus u emzirdiğini belirten resimler, meryem in bebek isa yı emzirdiği resimlere heykellere döndü.

- katolik ayinlerindeki tüm görsel unsurlar-piskoposluk tacı, sunak, ilahi okumak, tanrıyı yeme töreni pagan dinlerinden alınmadır.

- en büyük tanrısı mithra-tanrının oğlu diye bilinir- ne zaman doğmuştu? 25 aralık. yani isa nın doğum günü bile pagan dininden alınmadır.

- ilk hristiyanlarda tatil günü tabiki cumartesiydi(şabat). ama costantine bunu bile düşündü ve güneş günü-sunday-(güneşe taparlardı unutmayın) tatil günü yaptı. yani aslında şimdiki hristiyanlar güneşe tapılan günde kiliseye gidiyor(monday-aygünü, saturday-saturüngünü-friday-freygünü). yani aslında avrupa daki tüm gün isimleri eski tanrılara ithafen verilmiştir).

- mithra ya bağlı askerlerin alınlarına mithra nın simgesi olarak çizdikleri, güneşin simgesi olan X işareti, çarmığa benzerliği öne çıkarılarak kullanıldı. ilk hristiyanlar bu simgeyi, güneş tapınımı ile alakası olduğu için yasaklamışlardı.

- mithra nın boğayı öldürdüğü gün olan ilkbahar ekinoksu gününden sonraki pazar günü, isa nın yeniden doğuşu olarak kutlanmaya başlandı. paskalya günü böyle doğdu.

- demeter in kızı kore yi bakireyken doğurmasına binaen isa nın bakire meryem den doğduğu vurgusu yapıldı.

tüm bunları, 325 de, iznik'te meşhur konseyi 230 piskoposla beraber toplayarak yaptı. isa nın tanrının oğlu olduğuna, ariuscuların itirazlarına rağmen konsey tarafından uzun tartışmalardan sonra oybirliği ile karar verildi. evet, ariuscular isa'nın ölümlü olduğuna inanıyorlardı. yazılı bulunan 80 civarı incil toplatıldı ve yakıldı. 4 tanesi kabul edildi. yakılanların bir kaç tanesi günümüzde bulunmuştur ama. kendisi bunları yaparken hala güneş tanrısı mithra ya tapıyordu. ama pontifex maximus ünvanı ile imparatorluk içindeki en yüksek ruhani lideriydi.

constantine hristiyanlığın amentüsünü belirlerken diğer dinlere karışmadı. ancak gelir kaynaklarını keserek hristiyanlığı destekledi. bunun sonucunda pagan tapınakları kiliselere dönmeye başladı. jüpiter rahipleri piskoposlara dönüştü. vesta bakireleri kilise rahibeleri oldu. bunun sonucunda iyice güçlenen hristiyan grupları geçmişin intikamı ile hırsı ile yanıp tutuşmaya başladılar ve ellerine geçen büyük gücü kullanarak diğer dine inananları ezmeye başladılar.

bu istanbul u kuran büyük imparator, pers seferine hazırlanırken 337 de öldü. ölürken rahiplerin tavsiyelerine uyarak vaftiz edildiği ve ancak bu sadece hristiyan olduğu kabul edilir. vasiyet ve paylaşma planına göre ülke; batısı oğlu ikinci constantine ve constans a, doğusu ise yine oğlu olan ikinci constantius a bırakıldı.

ayrıca kendisi ayasofya kilisesi/camii/müzesinin yapımına başlamış ama bitirmek constantius a nasip olmuştur. yine bu imparatoru çok kıskanan fatih sultan mehmet, onun mezarının üstüne gömüşmüştür.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails

...

ilet:

ytravisbickle@hotmail.com

Sayfalar

telif falan istemiyorum, iyi eğlenceler... Blogger tarafından desteklenmektedir.