heyy!!! heyecanlı mısın?!

korkma, okudukça geçer!

13 Ağustos 2008 Çarşamba

antisemitist yahudiler, siyonizmin ve nazizm

almanya da 19. yy da romantizmin yayılması ile geçmişte bir aryan krallığının olduğu ve bunun tekrar olabileceğine dair güçlü bir inanç doğdu. bunun neticesinde bir sürü kişi bu üstün aryan ırkına dahil olabilmek için inanılmaz çaba içerisine girmişti ki bunlardan biriside yahudilerdi. böylece alman yahudileri arasında kendinden nefret hareketi başlamış ve yahudiliğin sorun olduğuna dair güçlü bir inanç doğmuştur. yahudi aydınlarından otto weininger yahudiliği o kadar ağır eleştirmişti ki kendisine en ünlü anti semitist yahudi ünvanı bile verilmişti. chaim zhitlowsky ve simon dubnow yahudileri "dinleri ile hristiyan, milliyetleriyle yahudi" olmaya davet davet etmiştir. alfred naquet adlı yahudi ise yahudi kızların alman erkekleri çiftleştirilmelerini ve böylece soyun kurtulacağını belirtmiştir. bu devirde 250.000 yahudinin hristiyan olduğu tahmin ediliyor. bu süreç 1920 lere geldiğinde bile devam etmiş ve nasyonel alman yahudiler biriligi kurulmuş ve nazileri desteklemişlerdir.

siyonizm doğma nedeni bu akımdır. leon pinsker ve theodore herzl işte bu yüzden, yahudileri bu asimilasyon batağından kurtarmak için çalışmış ve siyonizm yahudi milliyetçiliğine ve ordan faşizmine dönmüştür.

bu akımın yahudiler arasında güçlenmesi ve yahudilerin din değiştirmeye başlamasıyla soylu almanlar bundan müthiş rahatsız olmuşlar ve bismarck bile kendi soyadına sahip yahudilerin olduğunu öğrenince bundan iğrendiğini söylemiştir. anti semitist hareket dini bir hareket olmayıp ırksal bir harekettir. soylu kanın zedeleneceği duygusu ve mal-mülkün bu din değiştirmiş yahudilerin elini geçmeye başlaması ırkçıları rahatsız etmiştir. birinci dünya savaşının almanlar için mağlubiyette bitmesi üzerine aynen bizim gibi savaşı kaybetmediklerini düşünmeye başlamışlar ve esas sorumlu olarak bu yahudileri görmeye başlamışlardır. bunun neticesinde kurulan thule adlı gizli örgüt kurt eisner adlı ilk alman cumhurbaşkanını öldürmüş(kendisi aslen yahudi olup, sosyalisttir. sanatçılar ve askerlerden oluşan bir birlik ile sarayı basmış ve cumhuriyeti ilan edip cumhurbaşkanı olmuştur. eisner i öldüren kişi hitler in hücre arkadaşıdır) ve kendi kurdurduğu partinin başına adolf hitler i getirmiştir. bundan sonra sonuç zaten bellidir.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Vaaay tam aradığım bilgileri bulmuşsun. Süpersin, çalışmaya devam :)

Pınar

Related Posts with Thumbnails

...

ilet:

ytravisbickle@hotmail.com

Sayfalar

telif falan istemiyorum, iyi eğlenceler... Blogger tarafından desteklenmektedir.