heyy!!! heyecanlı mısın?!

korkma, okudukça geçer!

18 Ağustos 2010 Çarşamba

hacıvat ile karagöz

kış gecelerinin ramazan eğlencelerinden birisi olan karagöz ve hacıvat'ın karagöz'ü batı trakyalı bir demirci ustasıdır. orhan gazi bursa'yı alınca şehre gelir, emriyle inşa edilmekte olan ulu caminin bağlantı demirlerini yapmaya başlar. caminin ustabaşısı olan hacı ivaz(hacıvat) ile karagöz arasında bir süre sonra karşılıklı atılmalar başlar. diğer işçiler de işi bırakıp onları izlemeye başlayınca camii inşaatı durma noktasına gelir. orhan gazi durumu öğrenince karagöz'ün boynunu vurdurtur. gözü korkan hacıvat hacca gitmek üzere yola çıktığında yolda eşkiyalar tarafından öldürülür. en sonunda yaptığından pişmanlık duyan orhan gazi ikisinin de ölümüne üzülür ve ikili arasında geçen konuşmaları şeyh küsteri adlı birisinin bildiğini öğrenir. şeyhde aydınlatılmış bir perdeye ikisini yansıtarak konuşmaları eğlenceli söyleşilerine tekrar devam eder.

ben küçükken tv'de hacivat ile karagöz'ü gördüğümde korkardım. bir defa tipleri beni korkuturdu, sonrada konuşmaları. vıy vıy vıy, bıy bıy bıy ne lan...

aslında hacivat ile karagöz'ün yukarıda anlattığım hikayesinin masal olduğu bilinir. gerçeğinde durum başkadır. yavuz sultan selim, mısır'ı aldığında kahire'de gösterilen gölge oyunlarını çok beğenir ve oğlu süleyman'ı eğlendirmek için iki ustayı istanbul'a getirir. ustarın halka da gösterilerde bulunması sonucu ünleri hızla yayılır ve hikayesi uydurulur. içine kürt, arap, boşnak, yahudi, çerkez vb. bir sürü karakter katılarak herkesin dikkatini çekmeyi başarır. öldürüldükleri doğru değildir, çünkü zaten yaşamamışlardır.
daha ilginç olan durum ise oynanan oyundur. bir ingiliz seyyah, kanuni zamanında istanbul'a geldiğinde bu oyunu görür ve oldukça ürker. çünkü oyunda hacıvat ile karagöz'ün penisleri de vardır ve birbirlerine küfredip duruyorlardır. üstelik bu oyunu çocuklar da izlemektedir.

oyundan küfrün ve edebsizliğin(!) kaldırılması abdülhamid'in eseridir. babası abdulmecid zamanından beri ingilizlerin püriten ahlakını benimseyen osmanlı üst yönetimi, bu ahlak uyarınca bu tür şeyleri yasaklar, eşcinsellik ayıplanmaya başlanır, hatta nasrettin hoca'nın ayıp fıkraları bile temizlenir.
şebnem dönmez'in kasıntı oyunculuğu ile biraz gölgelense bile ezel akay'ın hacıvat ve karagöz neden öldürüldü adlı filmi çok iyinin de ötesinde bir mükemmelikte. sahne, şu, bu çok hazırlanmış, ayşen gruda'dan haluk bilginer'e kadar hemen her oyuncu müthiş oynamış. senaryo çok iyi bir defa. senaryo içindeki hikayeler müthiş. türklerin müslümanlığa geçişi çok güzel anlatılmış. devlete gelir sağlamak için pervane'nin anlattığı rüşvet hikayesi, hacıvat'ın kendini kurtarmak için kıvırmaları falan, gerçekten bence müthiş bir filmdi.
Related Posts with Thumbnails

...

ilet:

ytravisbickle@hotmail.com

Sayfalar

telif falan istemiyorum, iyi eğlenceler... Blogger tarafından desteklenmektedir.